GEOPORTAL






PZGiK







Opis projektu

Projekt GEOPORTAL.GOV.PL zakłada budowę węzłów krajowej infrastruktury informacji przestrzennych, w szczególności budowę węzłów infrastruktury informacji geodezyjnej i kartograficznej. Podstawą do budowy infrastruktury informacji geodezyjnej i kartograficznej mają być dane o charakterze katastralnym. W ramach projektu ma powstać geoportal klasy INSPIRE, tj. portal internetowy typu one-stop, pozwalający z jednego miejsca dowiedzieć się o zasobach całej służby. Będzie on kluczowym elementem tej infrastruktury oraz będzie pełnił rolę istotnego składnika ogólnej infrastruktury informacyjnej państwa. Budując infrastrukturę informacji przestrzennej należy uwzględnić kompetencje organów administracji publicznej, odzwierciedlając je w architekturze rozwiązania. W architekturze tej rola komponentu georeferencyjnego polegać będzie na dostarczaniu danych innym komponentom. Inaczej mówiąc, dane georeferencyjne mają tworzyć wspólną bazą odniesienia dla wszystkich elementów krajowej infrastruktury informacji przestrzennej.

W Polsce dane referencyjne zebrane są w różnych bazach. Złożenie tych danych w jednym opracowaniu może okazać się trudnym zadaniem. Trudno jest bowiem integrować coś, co ma różną podstawę i uwarunkowania. Ideą projektu jest utworzenie bazy referencyjnej, która będzie wykorzystywana przez wszystkich zainteresowanych. Dzięki temu założeniu opracowania wykonywane na podstawie jednej bazy referencyjnej będą charakteryzowały się większą spójnością danych i większym stopniem harmonizacji. Nie oznacza to, że informacja ze wszystkich zasobów ma być powielana w centralnej składnicy danych. Istotą proponowanego rozwiązania jest współdziałanie węzłów infrastruktury za pośrednictwem geoportalu. Geoportal ma pełnić rolę brokera, tj. zaplanować odpowiednie procesy biznesowe zgodnie z oczekiwaniem klienta, wyszukać żądane informacje łącząc się z innymi elementami infrastruktury, uruchomić zaplanowane usługi, zagregować otrzymane wyniki i przesłać je do klienta.

Budowa infrastruktury podąża ma za rozwojem technologii informatycznych i obowiązującymi w tej dziedzinie paradygmatami. Jednym z nich jest budowanie systemów o architekturze otwartej, zorientowanej na usługi (ang. Service Oriented Architecture, SOA). W założeniach projektu cała infrastruktura informacji przestrzennej powinna tworzyć sieć usług, od wyszukiwania i udostępniania danych aż do ich analizy. Podstawową usługą w budowanej infrastrukturze ma być usługa wyszukiwania danych. Usługi powinny mieć charakter atomowy, zaś złożone funkcjonalności osiągane mają być przez składanie usług prostych. Aby osiągnąć takie składanie usług (wzajemne ich wywoływanie i przekazywanie parametrów) należy pokonać szereg trudności. Jedną z nich jest wymaganie zapewnienia interoperacyjności budowanego rozwiązania rozumianej jako możliwość współdziałania węzłów infrastruktury niezależnie od platformy sprzętowej, systemowej i programowej. Aby spełnić to wymaganie w projekcie przyjęto, że implementacje węzłów infrastruktury powinny być zgodne z uznanymi standardami światowymi (normy ISO i zalecenia OGC) oraz z opracowywanymi standardami krajowymi. W projekcie przewiduje się możliwość pobieranie kopii zbiorów danych i bezpośredni, binarny do nich dostęp jako część opcjonalną.

Główną misją projektu jest kształtowanie społeczeństwa informacyjnego, chętnego do korzystania z Internetu w celu kontaktu z urzędem, świadomego posiadanych zasobów technicznych, możliwości intelektualnych. Istotny jest fakt, że wdrożenie projektu GEOPORTAL.GOV.PL spowoduje usystematyzowanie i ujednolicenie rozproszonych w różnych instytucjach danych geoprzestrzennych oraz zebranie ich w jednym wirtualnym urzędzie, co wpłynie na oszczędność czasu potrzebnego na uzyskanie informacji o nieruchomościach, a nade wszystko zwiększy konkurencyjność polskich podmiotów gospodarczych poprzez łatwy i bezpośredni dostęp do danych o otaczającej nas przestrzeni niezbędnych do prowadzenia procesów inwestycyjnych i biznesowych, zachęci obcy kapitał do inwestowania w Polsce - a w rezultacie przyczyni się do rozwoju polskiej gospodarki.