GEOPORTAL















SERWER OŚRODKA DOKUMENTACJI GEODEZYJNEJ I KARTOGRAFICZNEJ

Serwer ODGIK jest specjalnym serwerem przeznaczonym do obsługi wykonawców robót geodezyjnych i kartograficznych. W chwili obecnej wykonanie pracy geodezyjnej wiąże się z wielokrotną wizytą w ośrodku - najpierw w celu zgłoszenia pracy (roboty), następnie w celu pobrania przygotowanych materiałów i wreszcie przy oddawaniu operatu. Jeśli w wyniku kontroli operatu wystąpiły błędy lub niedociągnięcia, to tych wizyt może być znacznie więcej. Zadaniem serwera ODGIK jest wyeliminowanie konieczności wizyt w ośrodku dokumentacji lub przynajmniej zmniejszenie ich liczby.

Budowa serwera ODGIK jest zbliżona do koncepcji serwera poczty internetowej. Serwer ODGIK świadczy usługi polegające na wkładaniu i pobieraniu danych przez dwie strony.

Jedną ze stron będą wykonawcy prac geodezyjnych (zwani dalej „wykonawca“), drugą stroną będą ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (zwane dalej „ośrodek“). Każda ze stron posiada własny bufor danych na serwerze ODGIK. Bufor ten będzie w dalszej części nazywany „skrzynką“.

Wykonawca ma prawo do zapisu w skrzynce ośrodka oraz przeglądania, odczytu i usuwania w swojej skrzynce. Podobnie ośrodek ma prawa do zapisu w skrzynce wykonawcy oraz prawa przeglądania, odczytu i usuwania w swojej skrzynce. Obsługa skrzynek następuje na podstawie usług dostępnych na serwerze ODGIK. Serwer ODGIK będzie wykorzystywał serwer AUTORYZACJA w celu weryfikacji zgłaszającego się wykonawcy. Wykorzystanie specjalizowanych usług umożliwia wykonanie obsługi procesu zgłoszeń zarówno z wykorzystaniem przeglądarek internetowych, jak i dedykowanego oprogramowania, które bezpośrednio wykorzystuje usługi.

Przebieg procesu wymiany informacji pomiędzy wykonawcą a ośrodkiem można przedstawić w kilku krokach:

  1. Wykonawca zgłasza wykonanie pracy geodezyjnej do właściwego ośrodka, określając jej parametry oraz zakres obszarowy.
  2. Ośrodek pobiera zgłoszenie oraz wstępnie je weryfikuje. W przypadku poprawnej weryfikacji przesyła odpowiedź pozytywną wraz z nadanym numerem KERG, w przeciwnym razie przesyła komunikat o błędzie (przyczynie odrzucenia).
  3. Wykonawca oczekuje na potwierdzenie zgłoszenia i numer KERG. W przypadku odmowy przyjęcia zgłoszenia wykonawca powinien zweryfikować zgłoszenie pracy.
  4. Ośrodek kompletuje dane potrzebne do wykonania pracy oraz generuje zalecenia. Zaleceniom towarzyszą materiały cyfrowe (np. pliki SWDE, DXF, SHP czy GeoTIFF) z terenu zgłoszonej pracy oraz informacje o osnowie geodezyjnej i posiadanych dokumentach w zasobie (operatach, szkicach, opisach topograficznych itp.) możliwych do pobrania przy pomocy usług OSN i OPE.
  5. Wykonawca odbiera zalecenia wraz z informacją o możliwych do wykorzystania materiałach i sam decyduje, które dane będzie pobierał. (Usługa OSN umożliwia pobranie danych o punktach osnowy, a usługa OPE pobranie danych z operatu, np. skany poszczególnych stron operatu).
  6. Wykonawca realizuje pracę geodezyjną i przygotowuje operat (dokumenty), które są wysyłane do ośrodka (metodą tradycyjną lub z wykorzystaniem podpisu elektronicznego).
  7. Ośrodek przyjmuje operat (pobiera, gdy jest w postaci elektronicznej) i dokonuje jego kontroli.
    1. Jeśli operat (dokumenty, dane numeryczne) są poprawne, przyjmuje je do zasobu i powiadamia wykonawcę.
    2. Jeśli dostarczone materiały są wadliwe, to przesyła do wykonawcy protokół pokontrolny z żądaniem usunięcia wad (jeśli zachodzi potrzeba zwraca również operat).

  8. Wykonawca usuwa ewentualne wady i przesyła wyjaśnienia, uzupełnienia, ewentualnie cały operat do ośrodka.
  9. Ośrodek po przyjęciu operatu wprowadza wyniki wykonanej pracy do systemu i zasobu geodezyjnego i kartograficznego.