GEOPORTAL
|
|
SERWER OŚRODKA DOKUMENTACJI GEODEZYJNEJ I KARTOGRAFICZNEJ
Serwer ODGIK jest specjalnym serwerem przeznaczonym do obsługi wykonawców robót geodezyjnych i kartograficznych. W chwili obecnej wykonanie pracy geodezyjnej wiąże się z wielokrotną wizytą w ośrodku - najpierw w celu zgłoszenia pracy (roboty), następnie w celu pobrania przygotowanych materiałów i wreszcie przy oddawaniu operatu. Jeśli w wyniku kontroli operatu wystąpiły błędy lub niedociągnięcia, to tych wizyt może być znacznie więcej. Zadaniem serwera ODGIK jest wyeliminowanie konieczności wizyt w ośrodku dokumentacji lub przynajmniej zmniejszenie ich liczby.
Budowa serwera ODGIK jest zbliżona do koncepcji serwera poczty internetowej. Serwer ODGIK świadczy usługi polegające na wkładaniu i pobieraniu danych przez dwie strony.
Jedną ze stron będą wykonawcy prac geodezyjnych (zwani dalej „wykonawca“), drugą stroną będą ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (zwane dalej „ośrodek“). Każda ze stron posiada własny bufor danych na serwerze ODGIK. Bufor ten będzie w dalszej części nazywany „skrzynką“.
Wykonawca ma prawo do zapisu w skrzynce ośrodka oraz przeglądania, odczytu i usuwania w swojej skrzynce. Podobnie ośrodek ma prawa do zapisu w skrzynce wykonawcy oraz prawa przeglądania, odczytu i usuwania w swojej skrzynce. Obsługa skrzynek następuje na podstawie usług dostępnych na serwerze ODGIK. Serwer ODGIK będzie wykorzystywał serwer AUTORYZACJA w celu weryfikacji zgłaszającego się wykonawcy. Wykorzystanie specjalizowanych usług umożliwia wykonanie obsługi procesu zgłoszeń zarówno z wykorzystaniem przeglądarek internetowych, jak i dedykowanego oprogramowania, które bezpośrednio wykorzystuje usługi.
Przebieg procesu wymiany informacji pomiędzy wykonawcą a ośrodkiem można przedstawić w kilku krokach:
- Wykonawca zgłasza wykonanie pracy geodezyjnej do właściwego ośrodka, określając jej parametry oraz zakres obszarowy.
- Ośrodek pobiera zgłoszenie oraz wstępnie je weryfikuje. W przypadku poprawnej weryfikacji przesyła odpowiedź pozytywną wraz z nadanym numerem KERG, w przeciwnym razie przesyła komunikat o błędzie (przyczynie odrzucenia).
- Wykonawca oczekuje na potwierdzenie zgłoszenia i numer KERG. W przypadku odmowy przyjęcia zgłoszenia wykonawca powinien zweryfikować zgłoszenie pracy.
- Ośrodek kompletuje dane potrzebne do wykonania pracy oraz generuje zalecenia. Zaleceniom towarzyszą materiały cyfrowe (np. pliki SWDE, DXF, SHP czy GeoTIFF) z terenu zgłoszonej pracy oraz informacje o osnowie geodezyjnej i posiadanych dokumentach w zasobie (operatach, szkicach, opisach topograficznych itp.) możliwych do pobrania przy pomocy usług OSN i OPE.
- Wykonawca odbiera zalecenia wraz z informacją o możliwych do wykorzystania materiałach i sam decyduje, które dane będzie pobierał. (Usługa OSN umożliwia pobranie danych o punktach osnowy, a usługa OPE pobranie danych z operatu, np. skany poszczególnych stron operatu).
- Wykonawca realizuje pracę geodezyjną i przygotowuje operat (dokumenty), które są wysyłane do ośrodka (metodą tradycyjną lub z wykorzystaniem podpisu elektronicznego).
- Ośrodek przyjmuje operat (pobiera, gdy jest w postaci elektronicznej) i dokonuje jego kontroli.
- Jeśli operat (dokumenty, dane numeryczne) są poprawne, przyjmuje je do zasobu i powiadamia wykonawcę.
- Jeśli dostarczone materiały są wadliwe, to przesyła do wykonawcy protokół pokontrolny z żądaniem usunięcia wad (jeśli zachodzi potrzeba zwraca również operat).
- Wykonawca usuwa ewentualne wady i przesyła wyjaśnienia, uzupełnienia, ewentualnie cały operat do ośrodka.
- Ośrodek po przyjęciu operatu wprowadza wyniki wykonanej pracy do systemu i zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
|